BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Irani kërkon një ‘përgjigje realiste’ nga SHBA ndaj propozimeve iraniane për marrëveshjen bërthamore

0 5

Bisedimet vazhduan në fundjavë në Vjenë me synim ringjalljen e përballjes bërthamore të Teheranit me fuqitë botërore në vitin 2015. Media shtetërore iraniane raportoi komentet e ministrit të jashtëm të Iranit Hossein Amirabdollahian, ai “theksoi domosdoshmërinë për një reagim autentik të SHBA ndaj propozimeve konstruktive të Iranit për probleme të ndryshme për të ndihmuar në puna e marrëveshjes’Bisedimet tashmë kanë vazhduar për muaj e muaj. Asnjë përparim nuk pritet së shpejti. Do të shohim. Ideja e monitorimit të gjithë kësaj është fakti që tregtarët e naftës mendojnë se kur të arrihet një marrëveshje, më shumë naftë iraniane, përfundimisht, do të kthehet në tregjet globale. -Sfondi i kësaj është fakti që në vitin 2015 Irani ra dakord me Amerikën, Britaninë, Francën, Gjermaninë, Rusinë dhe Kinën, për të frenuar aktivitetin e pasurimit iranian. Brenda marrëveshjes, Kursi i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit, sanksionet ndaj Iranit u hoqën. Në vitin 2018, atëherë presidenti amerikan Trump braktisi marrëveshjen dhe vendosi sanksione përsëri ndaj Iranit. Irani që atëherë ka rindërtuar rezervat e tij të uraniumit të pasuruar.-Diplomatët evropianë po flasin me homologët e tyre iranianë. SHTETET E BASHKUARA nuk janë të përziera drejtpërdrejt në bisedime. euro

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More